Wingover jest serią dynamicznych skrętów, w trakcie których kąt wychylen pilota względem skrzydła zwiększa się. W dużych wingoverach pilot wylatuje ponad skrzydło, często wyżej niż 125 stopni (stąd nazwa wingover). Figura ta jest podstawową figurą akrobacyjną jaką można wykonać na każdej paralotni. Jest jednak figurą dość trudną do nauczenia. Piloci którzy potrafią wykonywać piękne duże wingovery latają pracują perfekcyjnie ciałem oraz sterówkami.

Przygotowanie:

Popuść maksymalnie taśmę piersiową w swojej uprzęży tak by była bardziej czuła jeżeli chodzi o sterowanie ciałem. Zawin raz sterówki na ręce po obu stronach jeżeli drogi sterowania na Twojej paralotni są dość długie.

Wejście:

Zacznij szybki zakręt w lewo przy pomocy przerzucenia ciała w uprzęży i sterówki. Zaraz po tym jak zaczniesz nurkować odpuść lewą sterówkę, przerzuć ciało na prawą stronę i zaciągnij prawą sterówkę kiedy będziesz w najniższym punkcie pod skrzydłem. Teraz kiedy skrzydło przekręca sie na drugą stronę, Ty lecisz do góry a czasza będzie na przeciwko Ciebie. Przyhamuj skrzydło obiema sterówkami jednocześnie w najwyższym punkcie (najwyższy punkt to moment najwyższego wychylenia pilota względem skrzydła), by zapobiec podwinięciu po wyższej, zewnętrznej stronie skrzydła. Kiedy znów zaczniesz nurkować pod skrzydło odpuść sterówki do góry, przerzuć ciało na lewą stronę i zaciągnij lewą sterówkę w najniższym punkcie. Nie zapomnij oczywiście o ponownym przyhamowaniu skrzydła w krytycznym górnym punkcie. Tak długo jak Twoj timing będzie dobry będziesz wylatywał wyżej i wyżej.

Zaawansowana technika:

Wykańczaj/dokręcaj zakręty (rób większe zwroty niż 180 stopni) tak by zbliżyć się do ósemkowania. Jeżeli Twoja technika jest dobra i masz wystarczająco dużo energii, prawodpodobnie nie będziesz już musiał hamować skrzydła w najwyższym punkcie, podobnie jak przy dobrze wykonanym Loopingu. Dużo zależy tutaj również od rodzaju skrzydła.

 

Wyjście:

Musisz wytracić energię stopniowo. Najprostszą techniką wyjścia jest po prostu wykończenie wingovera jednym lub dwoma obrotami spiralnymi. Jeżeli nie czujesz się jeszcze komfortowo w szybkiej spirali wybierz drugą opcję. Zmniejszaj wielkość wingoverów po przez stopniowe ograniczanie pociągania sterówek i mniejsze przekładanie ciężaru ciała.

Zagrożenia:

Jeżeli nie przyhamujesz skrzydła w najwyższym punkcie (lub zrobisz to za słabo) możesz otrzymać bardzo dynamiczne podwinięcie po zewnętrznej/wyższej stronie skrzydła. Następstwem tego może być krawat lub skręcenie w taśmach.
Na początku przekładaj ciężar ciała chwilę po minięciu najwyższego punktu w trakcie kolejnych zwrotów, a sterówkę zaciągaj przed najniższym punktem, czyli zanim znajdziesz się dokładnie pod skrzydłem. Dzięki temu wingover nie będzie aż tak wysoki, ale będzie bardziej dynamiczny i bezpieczny. Kiedy z czasem poczujesz się komfortowo możesz ją zaciągać później i później, by zwiększyć wysokość swoich wingoverów. Uważaj bardzo na późne zaciągniecie sterówki, czyli na omyłkowe zaciągnięcie sterówki po minięciu najniższego punktu. Wymuszony zwrot może być bardzo wysoki, jednak bez dostatecznej energii. Wystąpi bardzo duże prawdopodobieństwo otrzymania masywengo podwinięcia, w trakcie kiedy będziesz się znajdował gdzieś wysoko nad skrzydłem. W takim przypadku istnieje również ryzyko wpadnięcia do środka skrzydła. Jeżeli popełnisz ten błąd i poczujesz że linki od skrzydła zaczynają się luzować, zaciągnij sterówki symetrycznie z czuciem, do momentu aż zaczniesz spadać z powrotem pod skrzydło (siła na sterówkach w trakcie dużego wychylenia pilota względem skrzydła będzie bardzo niewielka, z racji błędu wywołanego późnym wejściem bez energii i prędkości)

Spotkać mnie możesz

Na Skalce
Na Velkym Javorniku
Na Javorovym

Copyright

Copyright © 2024 Flyordie - największa baza paralotniowych przewodników. Wszelkie prawa zastrzeżone.