Spirala nie jest uznawana za figurę akrobacyjną ale każdy pilot który chce latać na wysokim poziomie powinien jej się prędzej czy później nauczyć. Głęboka Spirala jest jednym z najbardziej skutecznych manewrów do wytracania wysokości. Podczas spirali pilot jest na tym samym prawie poziomie co skrzydło kiedy krawędź natarcia jest skierowana w stronę ziemi. Oś obrotu w trakcie spirali znajduje się lekko przed czaszą skrzydła.  Prędkość opadania może być większa niż 20m/s, a prędkość rotacji pilota ponad 110km/h, która generuje dość duże przeciążenie.

Wejście:

Przesuń ciężar ciała na prawo i zacznij ciągnąć prawą sterówkę stopniowo. Lewa sterówka powinna być lekko zaciągnięta tak aby pilot czuł obciążenie po drugiej stronie skrzydła które przekazuje dużo informacji. Glajt zacznie skrecać przyspieszając do spirali. Jeżeli dociągniesz mocniej sterówkę krawędź natarcia skrzydła zacznie coraz niżej schodzić do lini horyzontu co spowoduje wzrost prędkości oraz opadania.

Musisz się uczyć tej figury stopniowo ! Na początku zacznij robić krótkie obroty z mniejszą siłą podczas dokładania ciała, oraz trochę mniejszą siłą którą przykładasz do sterówki. Pozwoli Ci to dość bezpieczenie nauczyć spirali oraz wyczujesz jak z niej wychodzić. Aby zbyt mocno nie rozpędzać spirali możesz kontrować ją lekko sterówką zewnetrzną.

Wyjście:

Jeżeli wycentrujesz swoją pozycję ciała i odpuścisz sterówkę, zwykle glajt wychodzi spontanicznie ze spirali w kilku następnych obrotach. W momencie gdy chcesz wyjść ze spirali należy odpuszczać sterówkę w sposób dozowany (tak aby wytracanie prędkości opadania i kąta pochylenia rozłożyć na kilka obrotów). W przypadku gdy poczujesz że skrzydło zupełnie chce wrócić nad Twoją głowę, dociągnij jeszcze raz płynnie prawą sterówkę, tak aby wejść z powrotem do zakrętu. Dzięki temu ostatni obrót będzie płaski z bardzo ładnym wytraceniem energii po łuku lub 360-tce.

ALE!

Wiele skrzydeł, szczególnie tych o małym wydłużeniu (CEN-A) są "niestabilne w  bardzo rozpędzonej spirali"!. Oznacza to, że jeżeli odpuścisz hamulec w dość szybkiej głębokiej spirali, (powiedzmy powyżej 18m/s) przyspieszają jeszcze bardziej, a potem stabilizują się nie przejawiając dużych chęci do wyjścia jeżeli pilot nie robi nic ku temu. Nazywa się to wtedy "Nose Down" albo "Over The Nose" spiral (po polsku mówimy na to spirala upadkowa). Jeżeli do tego dojdzie, zaciągnij zewnętrzną sterówkę dość mocno jeden raz i puść (może sie okazać że będziesz musiał użyć obydwu rąk!), albo zaciągnij oba hamulce jeden raz dynamicznie i symetrycznie, żeby wyprowadzić skrzydło z ustabilizowanej spirali upadkowej. Dzięki temu skrzydło powinno zmienić kąt ustawienia krawędzi natarcia względem lini horyzontu.

 

Zagrożenia:

Absolutnie największym zagrożeniem podczas bardzo mocno rozpędzonej spirali jest prędkość opadania, obrotowa i przęciążenia jakie w niej występują. Jeżeli w tym wypadku jesteś bliżej niż 150m do ziemi, i nie potrafisz z tego wszystkiego wyjść od razu skorzystaj z zapasu, jeżeli tego nie zrobisz prawdopodobnie zginiesz, nawet jeżeli uderzysz o wodę. W spirali upadkowej pilot musi przeciwstawić się dość dużym przeciążeniom (odnotowywano większe niż 3G). Podczas tych przeciążeń krew odpływa z głowy co może mieć znaczny wpływ na zaburzenie widzenia a w rezultacie utratę przytomności.

Gdy w trakcie mocno rozpędzonej spirali zdecydujesz że natychmiastowo musisz z niej wyjść nigdy nie rób tego po przez dynamiczne odpuszczenie sterówki lub po przez przyhamowanie drugiej strony !!! Zaowocuje to wtedy bardzo duża "górką". W efekcie dynamiki całego układu i momentu pędu pilot zacznie bardzo szybko wracać pod skrzydło, a ono pod dużym kątem natarcia zostanie za plecami pilota (w tym momencie nigdy nie hamuj skrzydła  ponieważ zagrożeniem jest przeciągniecie lub neagtywka, poczekaj aż zacznie Cię wyprzedzać). Ponieważ cały układ musi uzyskać równowagę, czasza która została za plecami ze sporą dynamiką zacznie wyprzedzać pilota. Energia przestrzału skrzydła przed pilota może być tak duża że jeżeli skrzydło nie zostanie odpowiednio zatrzymane, pilot wpadnie do skrzydła. Siła przyhamowania która jest potrzebna do uniknięcia fronstalla lub klapy po zbyt dynamicznym wyjściu, powinna być proporcjonalna do energii z jaką skrzydło nas wyprzedza. Często musimy niesymetrycznie zareagować sterówkami, zmuszeni do mocniejszego przyhamowania strony która nas wyprzedza.

Pamietaj piękno spirali polega na płynnym wejściu, kontroli prędkości
opadania (zwalnianie i przyspieszanie podczas spirali) oraz ładnym
wychodzeniu po luku.

Ucz się tej figury spokojnie i stopniowo!.

 

Spotkać mnie możesz

Na Skalce
Na Velkym Javorniku
Na Javorovym

Copyright

Copyright © 2024 Flyordie - największa baza paralotniowych przewodników. Wszelkie prawa zastrzeżone.